Jak uzyskać dopłatę odszkodowania komunikacyjnego?.
- Kategoria: Blog
Wielu poszkodowanych godzi się z każdą decyzją ubezpieczyciela, a tym samym z zaniżonym odszkodowaniem koniecznością i naprawy pojazdu z własnych środków lub rezygnuje z naprawy i sprzedają auto w stanie uszkodzonym, aby uniknąć dalszych kosztów. To z kolei sprawia, że kierowcy ponoszą dalsze straty. Jednakże poszkodowany ma prawo starać się o wyższe odszkodowanie i dopłatę. Pierwsze decyzja towarzystwa ubezpieczeń nie jest ostateczna i nawet po jej wydaniu poszkodowany może uzyskać dodatkowe pieniądze.
Poszkodowany chcąc sprawdzić czy otrzymane pieniądze od ubezpieczyciela są adekwatne do skali szkody powinien dokładnie zapoznać się z kosztorysem naprawy pojazdu i zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:
Stosowanie zamienników oryginalnych części
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego naprawa powinna odbywać się przy użyciu oryginalnych części, jeżeli takie znajdowały się w samochodzie. Takie części powinny znaleźć się w kosztorysie ubezpieczyciela. Jednakże towarzystwa w ramach „oszczędności” stosują części nieoryginalne bez logo producenta pojazdu, które w kosztorysie są oznaczone symbolem Q. W kosztorysie mogę się również pojawić części zamienne o symbolu P. Części te pochodzą od niezależnego producenta i mogą mieć niższą jakość od części oryginalnych.
Zbyt niska wartość rynkowa pojazdu
Jeżeli szkoda zostanie zakwalifikowana jako całkowita, to szczególne znaczenie ma określenie wysokości wartości pojazdu sprzed szkody. Odszkodowanie jest różnicą wysokości wartości pojazdu sprzed szkody, a aktualną wartością wraku pojazdu. Z tego względu jeżeli wartość pojazdu sprzed zdarzenia zostanie zaniżona, to również odszkodowanie będzie zaniżone.
Odliczanie rabatów na zakup części
Serwisy samochodowe zamawiające duże ilości części od dystrybutorów mogą liczyć na zniżki, które sięgają nawet 25% bazowej ceny rynkowej. Towarzystwa ubezpieczeń wykorzystują te rabaty do zaniżania odszkodowań z OC sprawcy. Jednakże ubezpieczyciele pomijają fakt, że osoby prywatne nie są wstanie na własną rękę uzyskać takich zniżek. Podobnie jak małe warsztaty naprawcze. Takie działania firmy ubezpieczeniowej jest niezgodne z prawem. Te zniżki mają charakter czysto hipotetyczny i nie należy brać ich pod uwagę przy wyliczeniu odszkodowania.
W jakich przypadkach można uzyskać dopłatę odszkodowania:
-
nie zawarto ugody;
-
nie naprawiono auta;
-
od szkody nie minęło więcej niż 3 lata;
-
także, gdy sprzedano auto.
Aby uzyskać dopłatę odszkodowania poszkodowany po otrzymaniu niekorzystnej wyceny powinien skierować do towarzystwa ubezpieczeń odwołanie ze wskazaniem właściwej, zdaniem poszkodowanego kwoty odszkodowania. Roszczenie to powinno być odpowiednio uzasadnione np. poprzez potwierdzenie wartości naprawy. Takim dokumentem może być kosztorys naprawy sporządzony przez niezależnego rzeczoznawcę. Jeżeli towarzystwo ubezpieczeń nie przychyli się do złożonego odwołania sprawę należy skierować do sądu. Kolejnym etapem w takim przypadku jest złożenie pozwu we właściwym dla miejsca zamieszkania poszkodowane lub miejsca szkody sądzie rejonowym.