Podwyższenie alimentów
- Kategoria: Blog
Wbrew pozorom sprawy o podwyższenie alimentów nie są sprawami łatwymi, a wniesiona sprawa nie zawsze kończy się wygraną. Na uwadze należy mieć bowiem okoliczności, jakie Sąd rozpatruje przy badaniu sprawy. Okolicznościami takimi są m. in. możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego oraz zakres uprawnionych potrzeb uprawnionego. Powyższe kwestie zawsze badane są w oparciu o wcześniej przeprowadzone postępowanie i wydany uprzednio w sprawie wyrok. Mamy w tym miejscu na myśli wyrok w sprawie rozwodowej, separacyjnej, unieważniającej małżeństwo lub o alimenty.
W przypadku powołania się na okoliczność zmiany możliwości majątkowych i zarobkowych drugiego rodzica, należy wskazać, iż od czasu wydania przez Sąd ostatniego orzeczenia, rodzic zobowiązany do łożenia na utrzymanie dziecka jest lepiej sytuowany. Jako dowód mamy możliwość wskazania, że otrzymał on lepszą pracę, podwyżkę czy wysoką nagrodę. Do powyższych okoliczności zaliczać się będzie również otrzymanie spadku czy darowizny. Nie bez znaczenia pozostaje również sytuacja rodzinna drugiego z rodziców. Jeśli pozwany otrzymał rozwód, albo dzieci na które był zobowiązany łożyć usamodzielniły się, jego sytuacja również uległa poprawie, co ma przełożenie na jego możliwości majątkowe.
Przygotowując się do skierowania pozwu o podwyższenie alimentów należy w pierwszej kolejności skonstruować wykaz uzasadnionych wydatków. W tym miejscu wskazuję, iż nie wszystkie wydatki, które w naszej ocenie są uzasadnione, będą również uzasadnione w ocenie Sądu. Każda sprawa jest badana indywidualnie, przy czym ważny jest w tym miejscu poziom życia prezentowany przez rodziców. Nie można bowiem żądać wysokich alimentów od rodzica, którego zarobki oscylują w granicach dochodu najniższej pensji krajowej. Na uwadze należy mieć fakt, iż obowiązek musi być przez zobowiązanego możliwy do spełnienia oraz nie może doprowadzić go do życia na skraju ubóstwa.
Następnie, wydatki jakie uzyskaliśmy, należy zestawić z wydatkami jakie zostały przez nas wskazane w sprawie, w której zostały orzeczone alimenty. Różnica, jaka powstaje przy zestawieniu wydatków wcześniejszych z wydatkami obecnymi stanowi kwotę, o jaką wzrosły koszty utrzymania uprawnionego. Uprzedzając kolejne pytania, nie jest to kwota, o jaką mamy prawo wnioskować, chyba że drugi z rodziców został zobowiązany w całości do pokrywania kosztów utrzymania dziecka. Jeśli koszty zostały rozliczone w stosunku procentowym pomiędzy rodziców, to procent jaki przypadł na drugiego z rodziców, pomnożony o koszt wzrostu wydatków, stanowi kwotę o jaką będziemy wnioskować.
Kolejnym ważnym elementem sprawy są odpowiednie dowody, które są zależne od wydatków, jakie uległy wzrostowi. I tak w przypadku wzrostu kosztów leczenia, spowodowanych wypadkiem czy urazem bądź chorobą, będziemy potrzebowali wszelkiej dokumentacji medycznej, faktur za wizyty lekarskie, sprzęt medyczny czy leki. Również koszty dojazdów do lekarza czy na zabiegi stanowią uzasadnione wydatki. Wzrost kosztów uzasadniony jest również w przypadku podjęcia przez dziecka zajęć dodatkowych, doszkalających czy korepetycji. Tu również należy gromadzić wszelkie faktury za usługę. W ramach uzasadnionych kosztów możemy również zaliczyć koszty wzrostu wydatków związanych z opłatami za mieszkanie, czynsz oraz media.
Rozważeniu podlegają wszystkie pozostałe wydatki, jakie zaliczone zostały do uzasadnionych potrzeb. Nie należy sugerować się opinią, iż upływ czasu oraz różnica wieku dziecka sama przez się stanowi podstawę do podwyższenia alimentów. Okoliczności te nie pozostają bez znaczenia, jednak nie wskazane jest, aby stanowiły jedyny powód złożenia pozwu. Postępowanie dowodowe jest w tym zakresie bardzo rygorystyczne i należy przeprowadzić je w pełni precyzyjnie.
Gdybyście Państwo zdecydowali się podjąć taki krok, zapraszamy do współpracy z Kancelarią Adwokacką w Warszawie Adwokat Moniki Radomskiej.