Rozprawy zdalne w sądzie co warto wiedzieć
- Kategoria: Blog
W dobie pandemii sądy, celem sprawnego i bezpiecznego dla uczestników przeprowadzenia rozpraw, zaczęły powszechniej korzystać ze środków technicznych, umożliwiających przeprowadzenie rozprawy na odległość. Rozprawy zdalne, polegające na łączeniu się uczestników z sądem przy użyciu odpowiedniego urządzenia (np. komputera, telefonu) za pośrednictwem programu do wideokonferencji, stały się popularnym rozwiązaniem. Pomimo licznych problemów natury technicznej, rozprawy zdalne mają wielu zwolenników ze względu na brak konieczności osobistego stawiennictwa w budynku sądu. Ponieważ zdalny tryb rozpraw rozpowszechnił się głównie w postępowaniach cywilnych, omówienia wymaga możliwość korzystania z tej instytucji w sprawach karnych.
Art. 374 § 4 Kodeksu postępowania karnego wskazuje, iż zdalnie z sądem mogą łączyć się oskarżony, oskarżyciel posiłkowy lub oskarżyciel prywatny, którzy są pozbawieni wolności. Strony przebywające na wolności nie mają zatem możliwości odbycia rozprawy zdalnej i zmuszone są osobiście stawić się w sądzie. Co więcej, Kodeks postępowania karnego zobowiązuje referendarza sądowego lub asystenta sędziego do stawienia się w miejscu przebywania strony, która łączy się z sądem zdalnie. Obrońca oskarżonego może stawić się na rozprawę zdalną tylko w miejscu przebywania oskarżonego, w przeciwnym razie musi on stawić się osobiście w sądzie.
Możliwe jest również przesłuchanie świadka w formie zdalnej, co przewiduje art. 177 § 1a Kodeksu postępowania karnego. Również i w takiej sytuacji przepisy przewidują nadzór świadka przez referendarza sądowego, asystenta sędziego bądź innego urzędnika zatrudnionego w sądzie. W zależności od tego, czy świadek przebywa w zakładzie karnym bądź areszcie śledczym, czy też przebywa za granicą, w miejscu jego przebywania może być obecny funkcjonariusz Służby Więziennej bądź urzędnik konsularny.
Jak zatem widać, możliwość przeprowadzenia rozprawy zdalnej jest znacznie ograniczona i obarczona problemami, wynikającymi z konieczności korzystania z zasobów danej jednostki penitencjarnej, wydzielenia miejsca dla osoby, mającej wziąć udział w rozprawie zdalnej, jak również zaangażowania referendarza sądowego bądź asystenta sędziego do udziału w rozprawie w miejscu przebywania strony. Dla porównania, rozprawy zdalne w postępowaniach cywilnych przebiegają w znacznie prostszy, dogodniejszy dla uczestników, sposób. W rozprawie zdalnej udział brać może każdy, niezależnie od tego, czy pozostaje na wolności, czy też nie. Nie jest również konieczny nadzór urzędnika sądowego. Uczestnicy łączą się w dowolnym miejscu, przy użyciu własnego sprzętu i zasobów. Pełnomocnik strony może przebywać razem z nią, może także łączyć się z sądem w innym miejscu.
Uczestnik rozprawy zdalnej w postępowaniu cywilnym przesyła, w odpowiedzi na zobowiązanie sądu, swój adres e-mail oraz numer telefonu na wskazany przez sąd adres poczty elektronicznej. Blisko terminu rozprawy, sąd wysyła uczestnikom linki wraz z instrukcją. Brak jest jednolitego systemu wideokonferencji, zatem sądy stosują różnego rodzaju programy i usługi do przeprowadzenia rozpraw zdalnych (np. aplikacje Zoom, Teams). Nierzadko instrukcje łączenia się dostępne są na stronach internetowych sądów – przykładowo Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie udostępnia na swojej stronie instrukcję połączenia za pośrednictwem programu JITSI. Aby uzyskać dostęp do instrukcji, należy na stronie SR Warszawa Praga-Południe w Warszawie, należy kliknąć w link „Wideokonferencje”, znajdujący się u dołu strony, z lewej strony.
Odpowiednio zorganizowane rozprawy zdalne stanowią znaczne ułatwienie dla stron i umożliwiają sprawne przeprowadzenie czynności niezależnie od miejsca przebywania uczestników. Warto zatem skorzystać z porady prawnika, który pomoże przygotować wniosek o wyznaczenie rozprawy zdalnej, a także pomoże uczestnikom przygotować się do rozprawy, jak również będzie czuwał nad jej przebiegiem. Profesjonalny pełnomocnik adwokat, radca prawny będzie obecny przy stronie w trakcie rozprawy, wyjaśni zasady łączenia się z sądem i zareaguje na ewentualne problemy techniczne.
Co istotne na stronie internetowej sądu przykładowo Sądu Okręgowego w Warszawie czy Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi Południe w Warszawie znajduje się zakładka zawierająca niezbędne informację ,co warto wiedzieć o rozprawach zdalnych, wideokonferencji.
Często wyszukiwane: rozprawa w sądzie, rozprawa zdalnie w sądzie, rozprawa zdalna wniosek, rozprawy zdalne w sprawach karnych, kancelaria prawna w Warszawie, kancelaria Praga Południe, kancelaria adwokacka w Warszawie, adwokat w Warszawie.